USG piersi jest jednym z badań obrazowych wykorzystywanych w diagnostyce nowotworów piersi. Wykonywane jest najczęściej u młodych kobiet ze względów profilaktycznych. Dzięki USG piersi możliwe jest wychwycenie nawet kilkumilimetrowych zmian. Kiedy robić USG piersi? Jak często wykonywać badanie?
Ultrasonografia (USG) piersi to badanie nieinwazyjne wykonywane w diagnostyce chorób piersi. Podczas USG wykorzystuje się ultradźwięki, dzięki którym można zobrazować strukturę piersi oraz znajdujące się w niej ewentualne zmiany, np. guzy, torbiele. Badanie to przeprowadza się głównie u kobiet w młodym wieku, ze względu na gruczołową budowę piersi, która umożliwia penetrację promieniowania do wnętrza struktury. Dzięki USG piersi można uwidocznić nawet kilkumilimetrowe zmiany.
USG piersi wykonuje się również:
- w przypadku odnalezienia podczas samobadania lub badania lekarskiego zmiany wewnątrz piersi,
- w sytuacji zaobserwowania patologicznej wydzieliny z brodawki, zaczerwienienia, zmian na skórze piersi.
USG piersi powinny częściej wykonywać osoby predysponowane do zachorowania na nowotwór piersi, czyli pacjentki, u których istniały przypadki zachorowania na raka piersi w rodzinie lub stwierdzono mutację genu BRCA1 bądź BRCA2. Badanie ze względu na brak emitowania szkodliwego promieniowania może być przeprowadzane u kobiet ciężarnych oraz kobiet karmiących piersią.
USG piersi najlepiej wykonać w pierwszej połowie cyklu, tuż po miesiączce, ponieważ w późniejszym czasie badanie może być utrudnione poprzez nadmierne gromadzenie się wody w piersiach zależne od wpływu hormonów płciowych.
USG piersi można wykonać również w innej fazie cyklu, jednak przed krwawieniem piersi będą bardziej napięte, tkliwe, bolesne. Dotyczy to zwłaszcza kobiet zmagających się z zespołem napięcia przedmiesiączkowego ? w ich przypadku wykonywanie USG piersi przed miesiączką może wiązać się z dyskomfortem. Badanie można ewentualnie wykonać w czasie krwawienia miesięcznego, ale należy o tym fakcie poinformować lekarza.
USG piersi nie wymaga szczególnego przygotowania. Na badanie nie trzeba przychodzić na czczo. Należy przynieść poprzednie wyniki badań ultrasonograficznych oraz mammograficznych. Trzeba też przygotować się na konieczność całkowitego zdjęcia odzieży od pasa w górę.